Наказом «Про включення до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України» затверджено внесення трьох нових елементів до Національного переліку, відповідно до Закону України «Про приєднання України до Конвенції про охорону нематеріальної культурної спадщини», статті 16 Закону України «Про культуру» та Порядку ведення Національного переліку, затвердженого наказом Міністерства культури та інформаційної політики України від 25 серпня 2023 р. № 449.

Включені елементи нематеріальної культурної спадщини

Згідно з додатком 1 до наказу, до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України включено:

1. Весільний обряд заплітання долі (елемент побутує у населених пунктах Стрийського району Львівської області, з місцевими особливостями в інших частинах України).

2. Традиція випікання та дарування обрядових різдвяних пряників на Слобожанщині (географічне розташування: Котелевська селищна територіальна громада Полтавського району Полтавської області; Грунська та Чернеччинська сільські територіальні громади Охтирського району Сумської області; Краснокутська селищна та Богодухівська міська територіальні громади Богодухівського району Харківської області).

3. Традиції храмового свята на Трійцю у селі Шульгинка Луганської області.

Рекомендації щодо охорони

Відповідно до додатка 2 до наказу, Експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини при Міністерстві культури та стратегічних комунікацій України надала рекомендації щодо забезпечення охорони включених елементів:

• Весільний обряд заплітання долі: посилити інформаційну роботу про значення елементу, досліджувати та ревіталізувати втрачені сегменти традиції, уникати перетворення обряду на туристичну атракцію.

• Традиція випікання та дарування обрядових різдвяних пряників на Слобожанщині: документувати елемент шляхом інтерв’ювання, звернути увагу на місцеві назви та мову, уникати зведення традиції лише до рецептури, конкретизувати план охорони з міжрегіональною співпрацею.

• Традиції храмового свята на Трійцю у селі Шульгинка: через воєнний стан проводити постійний моніторинг, посилити комунікаційну роботу, щорічно оновлювати план охорони та надавати світлини для оприлюднення на офіційному вебсайті МКСК.

https://mcsc.gov.ua/wp-content/uploads/2025/07/nakaz-vid-16.07.2025-%E2%84%96588.pdf